Vybavení bytu – Život v pronajatém bytě má své výhody i nevýhody. Mezi jednoznačné benefity patří to, že se nejedná o definitivní řešení – je tedy ideální pro všechny, kteří ještě nemají tak úplně jasno, jakou podobu by jejich vlastní bydlení jednou mělo mít. Stejně tak nabízí jistou míru ekonomické svobody, protože vás nezatíží hypotékou a v případě finančních těžkostí se můžete do levnějšího bytu přesunout bez zdlouhavého řešení prodeje nemovitosti.
Na druhou stranu, k nájemnímu bydlení patří právě více či méně časté stěhování, což může být někdy pěkná otrava (zejména pokud se stěhovat nechcete). Vytvořit z pronajatého bytu domov totiž bude stát nějaké peníze i váš čas. Vybavení bytu patří mezi zásadní faktory při výběru bytu. Přinášíme vám proto ty nejlepší tipy a triky, jak proměnit pronajatý byt na útulný domov co nejrychleji a s co nejmenšími náklady.
V hlavní roli stávající vybavení bytu.
Samozřejmě záleží, jak moc zařízený váš čerstvě pronajatý byt je. Pokud jste zvolili kompletně zařízený byt, můžete směle přeskočit až k dalším krokům a realizovat se prostřednictvím dekorací. Ale pokud se jedná o byt nezařízený, jehož vybavením je jen kuchyňská linka a svítidla na stropech, budete muset asi pár kousků nábytku pořídit. Stejně tak jste se mohli rozhodnout pro částečně vybavený byt, kde už některé základní kousky jsou.
Co si stěhujete z předchozího bydlení?
Pravděpodobně už nějakým tím kouskem nábytku disponujete, v první řadě se tedy zamyslete, jak svůj vlastní nábytek propojit s tím, který v bytě zanechal majitel. Pokud se vám některé kusy sešly dvakrát a nemáte pro ně využití, vždy se můžete zkusit domluvit s majitelem, aby některé původní zařízení bytu odstěhoval, případně svůj vlastní nábytek rychle prodat prostřednictvím některého z internetových bazarů.
Kdo má židli, ten bydlí (a jednou si ji odstěhuje).
Až se budete rozhodovat, jaký nábytek pořídit, myslete na to, že se s vámi pravděpodobně bude jednou znovu stěhovat. Mělo by se tedy nejlépe jednat o nadčasové kousky, které mají univerzální využití a ideálně je lze snadno přesouvat (nebo alespoň rozložit a znovu složit).
Základní kousky do každé funkční domácnosti.
Třebaže jste sebevětší minimalista, rozhodně potřebujete vyřešit spaní pro všechny stálé obyvatele bytu. Ať už jste single, nebo pětičlenná rodina, každý potřebuje svou matraci (ponechme teď stranou alternativní úvahy o hamakách zavěšených od stropu atd.). Dobrodružným povahám možná samotná matrace postačí, většinou ji ale budete chtít doplnit i o nějakou postel. Pokud postel v bytě nebyla, ani si ji nepřivážíte z předchozího bydlení, máte první položku na seznamu.
Stejně tak si někam budete potřebovat uložit věci. Disponuje byt nějakými úložnými prostory, jako jsou vestavěné skříně nebo šatna? Pokud ne, zamyslete se nad množstvím věcí k uložení. Někomu postačí komoda a volně stojící stojan na ramínka, někdo se pustí do výběru šatních skříní. Každopádně, pokud v bytě neplánujte zestárnout, nepouštějte se do zbytečně drahých řešení na míru, která si s sebou pak nebudete moct odvézt.
Poměrně diskutovanou položkou je jídelní stůl a židle. Někdo zvládne celoživotně stolovat na gauči u televize, někdo zase potřebuje jídelní stůl s dostatkem místa i pro návštěvy. V malých bytech se tento rozpor často řeší třeba vestavěným barovým pultem, který pak obyvatelům bytu slouží jak jako jídelní stůl, tak i jako další pracovní plocha v kuchyni. Pokud se rozhodnete pořizovat stůl, sáhněte raději po rozkládací variantě, kterou využijete i při případném stěhování do většího. A kolik potřebujete židlí? Stačí vám pro ty, kteří v bytě budou žít, nebo oceníte ještě alespoň dvě navíc pro návštěvy?
Do vybavení bytu zahrnujeme i sedací nábytek. Potřebuje sedačku, nebo vám postačí pohodlné křeslo? Tady hraje velkou roli i velikost bytu, v garsonce vám pravděpodobně rozkládací sedačka už plní roli postele, ve větším bytě si nejspíš budete chtít dopřát obojí. K sedačce tak nějak patří konferenční stolek, u toho můžete sáhnout po nějaké tradiční variantě, nebo ho alternativně nahradit nějakým multifunkčním kouskem. Skvělým univerzálním řešením je například sada menších stolků, které v případě potřeby mohou sloužit i jako podstavce pod květiny nebo třeba noční stolky v ložnici. Některé seženete i ve variantě s úložným prostorem.
Čarujte s textilem.
Textil je v interiéru velmi často přehlížený a věnujeme mu pozornost až na závěr jako nějakému dotvoření celku. Je to škoda, protože se jedná o rychlé a levné řešení, které dokáže udělat i z holé místnosti útulný pokojíček. Závěsy a záclony na oknech vám zajistí nejenom soukromí, ale dokážou celou místnost zjemnit, kusové koberce zase dokážou zázraky se starší a často ne úplně hezkou podlahou. Součástí původního zařízení bytu je gauč, který není podle vašeho gusta? Vrhněte se na něj s přehozem a polštářky, uvidíte, jak prokoukne. Stejnou službu vám textil prokáže například v koupelně, kde přidáním koberečku a sladěných ručníků získá i tuctová koupelna osobitost a styl.
Detaily, které tvoří domov.
A je to tady, nábytek máte jakž takž vyřešený, vybavení bytu jste dodali šmrnc pomocí textilu a teď cítíme, že tomu už chybí jen nějaká pomyslná třešnička na dortu. Jsou to právě detaily, které tvoří domov, jako jsou obrazy, zarámované fotografie, oblíbená váza na stůl nebo třeba sošky na policích. Jen praktická rada, pokud se chystáte vrtat do zdí, vždy to raději předem konzultujte s majitelem. Pokud by vám zásah do zdi nepovolil, pořád existují alternativy v podobě nalepovacích háčků a podobně.
Zelená sluší každému interiéru.
Dalším z často opomíjených interiérových kouzel, díky kterému vytvoříte během chvilky s malými náklady z bytu domov, jsou rostliny. Nemusíte si hned začít zakládat soukromou džungli, ale když umístíte pár pěkných pokojových květin na okna, uvidíte, že bytem začne pulsovat život. A pokud se bojíte, že by vám živá rostlina dlouho nevydržela, můžete vždycky sáhnout po nějaké odolnější variantě, jakou jsou třeba kaktusy.
Už se nemůžete dočkat, až začnete zařizovat nové bydlení? Vybrat si ho můžete třeba u nás 🙂