Vlastní bydlení v České republice dlouhodobě špatné. Podle společnosti Deloitte, která v červenci publikovala již 9. ročník statistické studie Property Index, jsme dokonce na prvním místě ze 17 srovnávaných evropských zemí. Toto prvenství ovšem není nikterak lichotivé, znamená to totiž, že zatímco u nás si člověk může pořídit průměrný byt o ploše 70 m2 za více než 11 průměrných ročních příjmů, například v Portugalsku to zvládne skoro za třetinu. A nutno dodat, že toto nelichotivé prvenství držíme již od roku 2016.
Proč máme nejhorší dostupnost bydlení v Evropě?
Důvodů k tomu vede hned několik. Za největší komplikaci se často označuje nedostatečná a pomalá výstavba nových bytů ve velkých městech. Na vině jsou extrémně zdlouhavé povolovací procesy, kvůli kterým nabídka neroste stejně rychle jako poptávka. Svou měrou se na neustále rostoucích cenách nemovitostí samozřejmě podílí i inflace, která se promítá do všeho, tedy i do cen stavebních materiálů a prací, které se pak logicky promítnou ve vyšší ceně novostaveb.
A v neposlední řadě je to prostým zvýšením poptávky, na kterém se podepisuje mnoho faktorů. Přesun obyvatelstva do větších měst, vyšší rozvodovost, nárůst počtu jednočlenných domácností, obecně vyšší věk obyvatelstva – to vše má vliv na to, že je ve společnosti potřeba stále více bytů.
Když se do toho opře stát.
Vláda se v poslední době zaměřila na zvyšování dostupnosti bydlení díky daním. Jedná se zejména o zrušení daně z nabytí nemovitosti a s tím související omezení možnosti odpočtu úroků z hypoték. Názory na tuto změnu se docela rozcházejí: někdo věří, že mohou pomoct k větší dostupnosti bydlení, ale většina odborníků nepředpokládá, že zvýhodnění 4 % by přineslo nějaké zásadní změny. Dalším bodem je prodloužení časového testu u nemovitostí, které neslouží pro vlastní bydlení, z pěti na deset let, což by teoreticky mělo snížit spekulace s nemovitostmi.
Bydlet se stejně musí.
Ať je to s dostupností bydlení jak chce, lidé zkrátka potřebují bydlet. A tak se neustále zvyšuje zájem o nájemní bydlení a také se zmenšují výměry nových bytů. Developeři dlouhodobě reagují na poptávku po stále menších bytech, takže momentálně staví nejvíc bytů o dispozici 2+kk, hned v závěsu jsou garsonky a byty 1+kk. Za touto neustále rostoucí poptávkou po malých bytech je jednak finanční stránka věci, kdy při rostoucích cenách za m2 roste motivace k životu na menším prostoru, jednak na to má vliv i vývoj populace, kdy se stále zvyšuje množství lidí, kteří dlouhodobě žijí v jednočlenných domácnostech. A samozřejmě jsou tu i investoři, kteří malé byty kupují za účelem dalšího pronájmu.
Poptávka po nájmech stále roste.
Jak už bylo napsáno výše, čím obtížnější je pořídit si vlastní bydlení, tím vyšší je poptávka po bytech určených k pronájmu. A i když v průběhu roku 2020 v rámci epidemiologické situace došlo k menšímu propadu cen díky uvolnění bytů určených ke krátkodobému pronájmu, poptávka je stále velká. Aktuální situace měla spíš vliv na prodloužení celého procesu pronajmutí bytu, zájemci o pronájem teď mají možnost většího výběru a využívají toho – obsazení bytu tak může trvat i několik týdnů.
Chcete pronajímat byt, ale nechce se vám absolvovat všechno, co s tím souvisí? Pomůžeme vám. Stačí vyplnit náš nezávazný poptávkový formulář a kolegové z našeho obchodního oddělení vám dají vědět, kolik váš byt může vydělávat zcela bez starostí.