Dnes zabloudíme do trochu jiného žánru, než na který jste od nás zvyklí. Máme pro vás totiž největší noční můry majitelů bytů. V tom lepším případě jen drama. Zkrátka a dobře, chceme vám vyprávět o nočních můrách, se kterými jsme se buď my, nebo naši klienti, setkali při pronajímání bytů. Všechna jména a adresy byly nahrazeny smyšlenými, podobnost s vaší vlastní noční můrou je tedy čistě náhodná.
Provozování sexuálních služeb
Na úvod si dáme něco lehčího, tahle noční můra vám totiž nejvíc zavaří u konzervativní sousedky, která bydlí pod vámi. Svůj byt jste nejspíš pronajali mladé okouzlující dámě (nebo dvěma), která zmínila, že se živí „podnikáním ve službách“, ale klidně se mohlo jednat i o vysokoškolskou studentku. V tomto případě nájem pravděpodobně chodí pravidelně, ale po čase se začnou množit stížnosti od sousedů – v bytě je totiž podezřele velká fluktuace pánských návštěv a žije se v něm hlavně v noci. No a zvuky, které se rozléhají celým domem, připomínají víc než cokoliv jiného film pro dospělé.
Pokud pod tlakem stížností sousedstva začnete situaci řešit, nebývá snadné prokázat, že v bytě skutečně dochází k poskytování sexuálních služeb (vaše nájemnice může mít prostě jen pestřejší sexuální život), navíc to samo o sobě není trestné. Odborníci obecně doporučují spíš nájemnici písemně upozornit, že hluk linoucí se z bytu obtěžuje sousedy nad běžnou míru a požádat ji o zjednání nápravy. Pokud k tomu nedojde, lze přistoupit k výpovědi z nájmu. A jaké jsou další noční můry majitelů bytů?
Stalking majitelů (i makléřů)
Takovému nájemníkovi můžeme pracovně říkat třeba „Furtněcopotřebuju“. Pravděpodobně si špatně vyložil, jak rozsáhlý servis mu z pozice majitele bytu (nebo makléře) musíte poskytovat a neustále po vás něco chce. Většinou to začíná nevinně – nájemník vám třeba častěji volá či píše, aby se na něco ohledně bytu zeptal. Ok, proč ne. Bydlí tam nově, chce všechno vědět a vy jste hlavně rádi, že máte v bytě platícího nájemníka. Časem vás to ale přestane bavit – on naopak časem začne vyžadovat ještě nadstandardnější servis. A tak se vám začne stávat, že vám v neděli večer zavolá kvůli špatnému tlaku teplé vody (vodu máte z teplárny), další den se bude s vážnou tváří dožadovat toho, aby sousedovic pes přestal štěkat a jeho dítě přestalo dupat, následně bude chtít byt dovybavit zařízením nad rámec smlouvy. A když mu nevycházíte vstříc, vyvíjí na vás nátlak a začíná být agresivní. Až vám začne vyhrožovat výpovědí, vděčně ji přijměte.
Fyzické násilí
Z kategorie relativně neškodných historek se rovnou přehoupneme k těm, kdy už může jít o zdraví. Mluvíme o případech, kdy se ve vašem bytě odehrává fyzické násilí. Často k němu dochází mezi vašimi nájemníky, kdy krom toho, že to samozřejmě není lidsky v pořádku, dochází opět k obtěžování sousedů hlukem. Bohužel, pokud se proti tomu sousedé ohradí, často se sami stanou účastníky. Stejně tak pokud se vy jako majitel bytu pokusíte nějak zjednat nápravu, často dostaneme sami přes nos. Nejspolehlivějším řešením je volat policii pokaždé, když se situace zvrhne. Doklady o policejních výjezdech vám potom poslouží jako podklad pro výpověď z nájmu.
Chemická laboratoř
Další atraktivní forma podnikání, kterou se možná vaši nájemníci rozhodnou provozovat, je domácí výroba návykových látek. V našich končinách je nejběžnější varna pervitinu, ale úplně stejně dobře vás mohou překvapit i rostliny konopí na balkoně. I na tento nešvar vás pravděpodobně upozorní sousedé, protože se z bytu začne linout specifický chemický zápach.
Devastace bytu
Každý člověk je jiný a každý také jinak přistupuje ke svému životnímu prostředí. Zatímco většina majitelů se snaží své byty předat nájemníkům v rámci možností uklizené a voňavé, zpět se jim často vrací v naprosto opačném stavu. Ať se jedná o v zásadě neškodnou ošuntělost způsobenou nedostatečnou údržbou (špinavé stěny, nánosy mastnoty v kuchyni a vodního kamene v koupelně) až po výstřelky, nad kterými zůstává skutečně rozum stát, jako je například chybějící vana, demontovaná vestavěná skříň či díra v sádrokartonové příčce).
Neplacení nájmu
Tento, vlastně nejčastější prohřešek, jsme si nechali na úplný závěr. Po přečtení předcházejících odstavců je vám asi jasné, že to s nájemníky občas není jednoduché a často jde o víc, než „jen o peníze“, nicméně těch peněz někdy může být opravdu hodně. Samozřejmě je podstatný rozdíl v tom, jakým způsobem nájemník neplatí. Každému se čas od času může stát, že se dostane do obtížné životní situace a je jen na vašem uvážení, jak moc budete k takovému nájemníkovi shovívaví. Na druhé straně barikády ale existují i notoričtí neplatiči, kteří vám zaplatí jenom vstupní platby – jeden nájem a vratnou kauci. A následně už platit nebudou, velmi dobře znají svá práva a ví, že vyhodit je z místa bydliště prakticky nemůžete, a tak trpělivě čekají až na soudní příkaz k vystěhování.
S kterou z vyjmenovaných situací jste se setkali? A jak to dopadlo?
Právě tyto “noční můry majitelů bytů” nás inspirují při zdokonalování našich služeb a neustále hledáme nové cesty, jak tato rizika z majitelů úplně sejmout a vyřešit to za ně. Chcete také svůj byt dlouhodobě pronajímat a mít přitom klidné spaní? Stačí vyplnit nezávazný poptávkový formulář a my se vám ozveme.