Jak vypovědět nájemní smlouvu – Pokud pronajímáte byt, už jste se s tím možná někdy setkali. A pokud ne, dost dobře vás to může potkat. Řeč je o neplatícím nájemníkovi, strašákovi všech majitelů nájemních bytů. Tahle situace většinou začne nevinně. Nabídnete svůj byt k pronájmu a ozve se vám několik zájemců. Jako fyzická osoba většinou nemáte možnost si potenciální nájemníky nějak podrobněji prověřit, a tak se logicky řídíte hlavně intuicí. A tady může nastat kámen úrazu, neplatící nájemníci se totiž mohou klidně vyklubat třeba i ze solidně se tvářící rodiny s dětmi. Nebudeme se tady teď zaobírat důvody, které nájemníky k neplacení nájemného vedou. Těch totiž může být celá řada, od prosté lehkomyslnosti, až po závažné finanční problémy. Výsledek je ale ve finále stejný, vy za svůj byt nedostáváte zaplaceno. Co s tím a jak vypovědět nájemní smlouvu?
Jak prověřujeme zájemce o váš byt?
Jako u většiny problémů, i zde by měla v první řadě nastoupit snaha se dohodnout. Jakmile zjistíte, že vám nájemné na účet nedorazilo v řádném termínu, neprodleně nájemníka kontaktujte a pátrejte po důvodech. Častokrát se opravdu může jednat jen o překlep v čísle účtu nebo o prodlení na straně banky. Pokud nájemník chybu na své straně uzná, domluvte si rozumný termín ke sjednání nápravy – pokud se pouze někde stala chyba, peníze vám většinou na účtu přistanou do týdne. I v takovém případě ale vše raději ošetřete písemně, ať se později marně nedovoláváte ústní dohody.
Pokud nájemník nezaplatil záměrně, a přitom se ani nesnažil vás o tom dopředu informovat a vyjednat si pozdější termín platby, upozorněte ho, že jeho jednání je v rozporu s nájemní smlouvou a požadujte informaci, do kdy dlužné nájemné uhradí. Samozřejmě v této situaci máte právo vypovědět nájemní smlouvu s tříměsíční výpovědní lhůtou, nezapomeňte ovšem uvést důvod výpovědi a buďte připraveni případně písemně doložit, že jste nájemníka prvně vyzvali k uhrazení dlužné částky. Podle zákona začne výpovědní lhůta běžet od prvního dne následujícího kalendářního měsíce.
Pokusili jste se dohodnout, dali jste nájemníkovi přiměřenou lhůtu k vyrovnání dluhu a on i přesto stále nezaplatil? V případě, že vám nájemník nezaplatil za dobu alespoň tří měsíců, dopustil se takzvaného porušení povinnosti zvlášť závažným způsobem. Tady vám, coby pronajímateli, dává zákon trošku prostor roztáhnout křídla a vypovědět nájemní smlouvu bez výpovědní lhůty. Nájemník má povinnost se z bytu odstěhovat bez zbytečného odkladu, nejpozději do měsíce od ukončení nájmu. Opět ale platí, že musíte ve výpovědi uvést její důvod a moci doložit, že jste nájemníkovi poskytli přiměřenou lhůtu na nápravu situace.
Nájem jste tedy řádně vypověděli a výpovědní lhůta buď uběhla, nebo žádná ani nebyla. Tak hurá, nájemník by se měl odstěhovat a byt vám předat ve stavu, v jakém ho od vás převzal na začátku nájmu. Může se však stát, že nájemník v bytě stále bydlí a tváří se, jako by se nechumelilo. Nebo vám byt sice předá, nicméně o předání v původním stavu rozhodně nemůže být řeč. Jak si poradit v takových situacích si povíme v dalších článcích.
A doporučení na závěr? Snažte se těmto situacím předcházet. Nájemníka vybírejte pečlivě a prověřte si ho v bankovních registrech. Nájem ošetřete neprůstřelnou nájemní smlouvou a v případě komplikací raději přizvěte k ruce právníka. Anebo si s tím prostě nedělejte hlavu a svůj byt svěřte do péče nám, my to všechno vyřídíme za vás.